Sockervaddsmaskin - set med spottskydd - 52 cm - 1200 W - turkos
Sockervaddsmaskin - set med spottskydd - 52 cm - 1200 W - turkos
Highlights
- Iögonfallande genom den knalliga färgen, framför allt ett tilldragande blickfång för barn
- Kan användas med smaksatt socker och livsmedelsfärger
- Enkel hantering med endast två knappar
- Spottskydd – skyddar sockervadden mot smuts och bakterier
- Diskmaskinsäkra element av rostfritt stål
- Inbyggda skyddsmekanismer
Keyfacts
Sockervaddsmaskin - set med spottskydd - 52 cm - 1200 W - turkos
Royal Catering, din återförsäljare för cateringtillbehör, erbjuder med setet RCZK-1200-BG SET allt du behöver för att tillverka sockervadd. Locket, eller spottskyddet, som medföljer säkerställer optimala hygienförhållanden. Bredda din marknadsutrustning med denna iögonfallande rosa sockervaddsmaskin som gör succé på julmarknader, festivaler, snackbarer och naturligtvis även hemma på privata fester eller sammankomster!
Stark prestation, snygg design!
Sockervaddsmaskinen värms med ett högeffektivt upphettningselement med 1200 watt. Temperaturen och spinnhuvudets rotation styrs enkelt med två vippströmbrytare. Maskinen är kompatibel med livsmedelsfärger så du kan använda den för att producera färgad och smaksatt sockervadd.
Skålen är tillverkad av högkvalitativt rostfritt stål. Med 52 cm diameter är den utmärkt när du snabbt vill tillaga stora mängder sockervadd. Du behöver bara 30 till 60 sekunder för en genomgång bestående av cirka 12 till 18 g socker. Sockret doseras för övrigt enkelt med den praktiska måttskeden som medföljer.
Sockervadden rullas lekande lätt upp och formas på en stav direkt under tillverkningen. Det enda som sätter gränser för skapelserna är den egna fantasin - från florala former till djurskepnader, allt är möjligt! På grund av skålens speciella utformning är det enkelt att arbeta rent och hygieniskt, eftersom sockret och sockervadden huvudsakligen hålls kvar i uppsamlingsskålen.
Sockervaddsmaskinen är hållbar och har en lång livslängd för den är tillverkad av en robust, rostfri stållegering. Den är främst konstruerad som bordsmaskin men kan även monteras på en speciell ställning eller en vagn.
Den väl synliga spänningsindikatorn, även kallad voltmeter, övervakar och indikerar eventuella oriktigheter när sockervaddsmaskinen är igång. Sockervaddsmaskinen står på gummifötter som ger ett säkert grepp på de flesta underlag och dämpar vibrationer från maskinen.
Skulle tekniska problem uppstå skyddas maskinen genom en inbyggd säkring som stänger av maskinen automatiskt. Dessutom har sockervaddsmaskinen ett elektriskt skyddssystem för läckage. Ytterligare en säkerhetsåtgärd är att skålen fixeras säkert på maskinen med fyra fästen som dessutom minskar vibrationer under tillverkningen av sockervadden.
Skålen och mätskopan rengörs okomplicerat inför nästa användning, så maskinen är snabbt förberedd och kan arbeta hygieniskt när du tillverkar nästa runda sockervadd. Komplettera din cateringutrustning med denna sockervaddsmaskin från Royal Catering – den unika designen kommer att göra dig till den absoluta mittelpunkten på alla evenemang.
Professionellt lock för din sockervaddsmaskin från Royal Catering
Används sockervaddsmaskinen professionellt på offentliga platser är det nödvändigt att använda ett så kallat spottskydd, ett lock, för att kunna säkerställa högsta möjliga hygienstandard. I setet RCZK-1200-BG SET medföljer ett passande spottskydd, och med detta kan du alltid skydda sockervadden mot bakterier och smuts.
Denna XL-kåpa är tillverkad av slagtåligt och mycket hållbart akrylglas. Vidare har materialet inga brandfarliga egenskaper och uppfyller de krav som ställs i livsmedelsförordningen. Det högkvalitativa, transparenta akrylglaset kan enkelt rengöras med diskmedel och vatten. Tack vare den stora öppningen är det enkelt att komma åt sockervadden. Spottskyddet är lätt att installera och passar alla maskiner med en diameter på 52 cm.
Kan jag hälla i socker i sockerkammaren direkt efter jag har satt på maskinen?
Vi rekommenderar starkt att vänta tills behållaren i sockervaddsmaskinen är upphettad. Först därefter kan sockret fyllas på. En mätskopa medföljer i leveransen. Den portionerar mängden socker exakt och utan spill.
Vad ska jag tänka på vid köp av stavar till sockervadden?
De flesta av stavarna är gjorda av bambus, även om andra material kan användas. Var noga med att endast välja speciella stavar för sockervadd och använd inga andra föremål.
Är det möjligt att tillverka färgad sockervadd med denna maskin?
Sockervaddsmaskinen kan användas med livsmedelsfärger, så du kan tillverka färgad och smaksatt sockervadd i den.
- Sockervaddsmaskin RCZK-1200-BG
- Sockervaddsskål
- 2 säkringar
- 2 kuggremmar
- Mätskopa
- Monteringstillbehör
- Bruksanvisning
- Spottskydd RCZW-COV12E