B-Sortiment Kombisvets - TIG 150 A - CUT 40 A - MMA

Artikelnr.: EX20020156 / Modell: S-MULTI 416

B-Sortiment Kombisvets - TIG 150 A - CUT 40 A - MMA

  • Artikelnr.: EX20020156
  • Modell: S-MULTI 416
  • I sortimentet sedan: 2018
Istället för: 5 400,00 SEK   Du sparar 1 080,00 SEK   4 320,00 SEK  

Priser inkl. moms och frakt*

Betala i upp till 24 delbetalningar av 197,82 SEK med Klarna

Läs mer

Leveransklar, leveranstid ca 5 - 8 arbetsdagar

B-Sortiment Kombisvets - TIG 150 A - CUT 40 A - MMA

  • För reparations- och underhållsarbeten inomhus och ute
  • Olika metaller kan bearbetas beroende på svetstyp
  • Snabb och effektiv IGBT-inverter
  • VRD (MMA) för säker svetsning i fuktiga omgivningar
  • BÅGSTYRKA och ANTI-STICK (MMA)
  • Släta kanter vid plasmasvetsning
  • Svetsström justerbar upp till max. 150 ampere
  • Digital display: enkel och intuitiv funktion
  • Kan användas mobilt genom det praktiska bärhandtaget
  • Robust hölje - kompakt och tålig konstruktion
  • Inklusive gasslang (3 m), jordkabel med klämma (2,8 m), elektrodkabel med hållare (2,85 m), skärbrännare (4,8 m), TIG-brännare (3,8 m) m.m.

Rabatt: 15%

Kombisvetsen S-MULTI 416 från Stamos Power är en professionell, innovativ och högkvalitativ svets för olika reparations- och underhållsarbeten. Den mångsidiga kombisvetsen är utformad för de tre svetsmetoderna TIG, MMA och plasmaskärning. S-MULTI-416 är en kompakt konstruerad modell med ett robust hölje och ett bärhandtag, vilket gör den praktisk att ta med till verkstaden eller byggnadsplatsen.

Med S-MULTI 416 från Stamos Power kan du arbeta med metaller som rostfritt stål och dess legeringar, gjutjärn, koppar och nickel. Med TIG-svetsmetoden kan till och med mycket tunna arbetsstycken från 0,5 mm svetsas. Använder du dig av MMA-metoden kan metallstycken från 1,5 mm bearbetas. Alla inställningar justeras enkelt och direkt med den översiktliga, digitala manöverpanelen. Med ett vred kan svetsströmmen ställas in till 150 A för TIG och MMA samt upp till 40 A för plasmaskärning. Alla värden är tydligt synliga på en stor LED-display. Ytterligare ett vred reglerar lufttrycket under plasmaskärning, vilket kontrolleras exakt över en tydlig manometer. Önskad svetsmetod, TIG/MMA/plasma, väljs enkelt med tydligt anordnade knappar. Med knapparna kan du också växla mellan 2-/4-taktsdrift samt stänga av VRD-funktionen. Den sistnämnda ökar säkerheten under MMA-svetsning, särskilt vid svetsning i fuktig omgivning.

VRD minskar tomgångsspänningen innan svetsningen påbörjas till en nivå som inte är farlig för svetsaren. Inte förrän svetsprocessen börjar höjs spänningen till önskat värde.

MMM behöver ingen extra gas, så det är en perfekt svetsmetod utomhus också när det är blåsigt. Samtidigt genererar svetsen en mycket stabil strömstyrka där spänningen hålls säkert. Därigenom kan ett mycket bra svetsresultat uppnås på många olika metaller.

Med TIG-svetsning kan du svetsa flexibelt ur alla positioner - horisontalt, vertikalt och upp och ner. Du kan arbeta med och utan fyllmaterial. Genom att värmezonerna är begränsade deformeras inte svetssömmarna och måste inte bearbetas i efterhand på grund av slagg eller andra föroreningar.Med plasmaskärning kan du skära de mest varierande material, från stål över koppar till aluminium, samt arbeta in fogar i metallen. Plasmafunktionen hos S-MULTI 416 arbetar med en hög hastighet. Den skär utan distorsion och åstadkommer jämna kanter som inte behöver bearbetas i efterhand. Svetsen kyls med en fläkt som säkerställer att maskinen alltid kan arbeta effektivt. Värmen som uppstår avlägsnas snabbt och effektivt. Ett termiskt överbelastningsskydd ökar också säkerheten.

Modell
S-MULTI 416
Artikelnummer
2156
Skick
ny
Nominell ingångsspänning/frekvens
230 V/50 Hz
 
MMA
TIG
Plasma-skärare
Nominell ingångsström
16 A
9,8 A
15,7 A
Ingångsström max.
29,1 A
17,9 A
28,6 A
Tomgångsspänning
65 V
65 V
260 V
Svetsström
30-150 A
15-150 A
20-40 A
Arbetscykel
30 %
Svetsström i arbetscykel 30 %
150 A
150 A
40 A
Svetsström i arbetscykel 60 %
106 A
106 A
28 A
Svetsström i arbetscykel 100 %
82 A
82 A
22 A
2T/4T
ja
Kylning av utrustningen
kraftfull fläkt
VRD
ja
Kylning av svetsbrännaren
gas
Hot Start
ja
Anti Stick
ja
Skyddsgrad höljet
IP 21
Isolationsklass
F
Strömkabel
2,1 m
Mått (lxbxh)
44,8 x 17,5 x 32 cm
Vikt
9,5 kg
Försändelsemått (lxbxh)
55,5 x 27,5 x 42 cm
Försändelsevikt
18 kg
  • Kombisvets S-MULTI
  • TIG-brännare (3,8 m)
  • Gasslang (3 m)
  • Jordkabel med klämma (2,8 m)
  • Elektrodkabel med hållare (2,8 m)
  • Skärbrännare (4,8 m)
  • Svetsmask
  • Slagghacka med stålborste
  • 2 keramiska dysor
  • 2 klämhylsor
  • Volframelektrod
  • Långt brännarlock
  • 2 spännringar
  • Bruksanvisning