Expondo Logo
Trädgårdsutrustning
Trädgårdsredskap
Pooler & Tillbehör
Trädgårdsdekoration
Växthus och förråd
Trädgårdsmöbler

Artikelnummer: EX10090490

|

Modell: HT-WT-1000LN

Hopfällbar regnvattentunna - 1000 l

Rea
1 102,00 kr1 160,00 kr
Tidsbegränsat erbjudande881,60 kr exkl. moms (25)Vi tillhandahåller nettofakturor.

Lägsta pris under de senaste 30 dagarna före rabatten: 1 160,00 kr

Volymrabatt

st.
Rabatt
per st. (inkl. moms)
3+
3%
1 068,94 kr
5+
6%
1 035,88 kr
10+
8%
1 013,84 kr
Slutsåld
Lågprisgaranti
hillvert logo
Utmärkande egenskaper
  • Flexibel – oavsett om du är i trädgården, på campingen eller på språng, den hopfällbara regntanken går snabbt att sätta upp
  • Hållbar – 500D PVC rivbeständigt skal, regnvattenöppning med nätfilter
  • Stabil – 10 stolpar håller formen på regntanken, fötter ger stabilitet
  • Platsbesparande – kan enkelt stuvas undan när den fälls ihop och transporteras på de trångaste utrymmena
  • Praktisk – vatten tas ur en kran på vattenkannashöjd, djup avloppskran med 3/4"-anslutning tömmer bekvämt hela regnvattenstumpen
Leveransinformation
Reservdelar
Premium garanti
Bruksanvisning

Luisi fjol

Bra produkt.

Tekniska detaljer

Volym, vattentank
1000 l
Material
ABS
PVC
Bas, tyg [trådar per tum]
500D, 9 x 9
Färg
Grön
Storlek, stång
Ø 10 mm
Mått (LxBxH)
115 x 115 x 102 cm
Vikt
7.7 kg
Försändelsemått (LxBxH)
100 x 16 x 15 cm
Försändelsevikt
8.8 kg

Leveranspaket

  • Hopfällbar regnvattentunna HT-WT-1000LN:
  • PVC-kåpa
  • 10 plaststänger
  • 10 fot
  • Vattenkran
  • Bräddavloppskran
  • Utloppsventil
  • Instruktionsmanual

Produktbeskrivning

Flexibel och hopfällbar regnvattentunna för trädgården eller på språng

Vatten är en värdefull vara, använd det! Med regnvattentunnan har du en vattentunna med upp till 1000 l som du kan fylla med hjälp av regnvattenröret på ditt hus. Eller använd den hopfällbara regnvattentanken när du campar eller på din fastighet i koloniträdgården. Nu behöver du bara regna för att din tank ska fyllas med vatten.

Vatten från regnvattentunnan av hillvert

Denna hopfällbara regnvattentank sätts upp på nolltid alls. Du spänner locket av rivtålig PVC med hjälp av plaststavarna som ger kärlet stabilitet. För optimal stabilitet, fäst fötterna under stängerna. Locket har ett hål genom vilket du leder regnvatten inuti. Smuts eller löv kommer inte in i soptunnan tack vare ett nätfilter.
För optimal vattenhantering erbjuder trädgårdens vattentank tre avlopp, som även använder filter för att hålla regnvattnet rent. Med en kran kan du enkelt fylla din vattenkanna med vatten. Dräneringskranen på botten har en 3/4" anslutning som du använder till din trädgårdsslang. Vid kraftigt regn skyddar överloppskranen regnvattentunnan.
Alla material är extremt hållbara och designade för utomhusbruk. PVC-överdraget övertygar med ett 500D-tyg. Samtidigt är materialet extremt flexibelt och kan vikas till en minimistorlek för transport. I sortimentet hillvert hittar du mellanstycken med avlopp för regnvattenstuprör, som du kan använda för att leda regnvatten från hustaket in i regnvattentunnan. För stora mängder vatten, kombinera flera regntunnor med varandra. Varje droppe räknas!

Betyg och recensioner

2.8

Baserat på 5 recensioner

Sortera efter :

i fjolPublicerad på Expondo Portugal

Bra produkt.

Visa den ursprungliga recensionen

för 3 månader sedanPublicerad på Expondo Hungary

Hopfällbar regnvattenuppsamlare

Den är riktigt robust, lätt att montera. Det jag inte gillar är att den dras ner av sin egen vikt tills det inte finns något vatten kvar i den, den stannar inte när jag sätter i den, jag var tvungen att göra några trick tills den var minst halvfull, sedan är den stabil. Om vattnet tar slut kommer det nog fortfarande att vara intressant, jag vet inte 😆

Visa den ursprungliga recensionen

i fjolPublicerad på Expondo Germany

Fristående vattentank 1000 l

Okomplicerad beställning och leverans. Enkelt och snabbt att sätta upp. Bra produkt att rekommendera

Visa den ursprungliga recensionen

i fjolPublicerad på Expondo France

bristande stabilitet

ett inlägg kom trasigt. På den andra monterade kopian lämnar stabiliteten en del övrigt att önska. Faktum är att bara pålarna håller den flexibla strukturen och även när de placeras på en plan betongyta tenderar toppen av tanken att kollapsa. en stel båge skulle vara välkommen för att hålla duken spänd

Visa den ursprungliga recensionen

i fjolPublicerad på Expondo Denmark

gudstjänst

det var en bra produkt och den motsvarade våra förväntningar.

Visa den ursprungliga recensionen
EXPERTERNAS VAL
18 ÅRS ERFARENHET...
av stöd och service till proffsen.
3 MILJONER…
nöjda yrkesverksamma kunder.