Expondo Logo
B-sortiment Restaurangutrustning
B-sortiment Verkstad och verktyg
B-sortiment Hem och trädgård
B-sortiment Lantbruk
B-sortiment Mätinstrument
B-sortiment Kontorsinredning
B-sortiment Hotellutrustning
B-sortiment Städutrustning
B-sortiment Skönhetsvård
B-sortiment Hälsa och välbefinnande
B-sortiment Sport och fritid

Artikelnummer: EX20011000

|

Modell: RCST-71LI-E

Andrahandssortering Gryta - induktion 70 l - Ø 45 cm - Royal Catering

Rea
B-sortiment
När vi säljer begagnade produkter handlar det för det mesta om produkter som kunderna returnerat eller utställningsexemplar. De kan ha ytliga tecken på användning, men fungerar i övrigt felfritt. Returrätt och garanti gäller som vanligt.
949,00 kr 1 186,00 kr
Tidsbegränsat erbjudande
759,20 kr exkl. moms (25) Vi tillhandahåller nettofakturor.

Lägsta pris under de senaste 30 dagarna före rabatten: 1 248,00 kr

Sista bitarna! Föremål kvar: 1
FRI FRAKT ca. fredag 31 juli
Lågprisgaranti
Royal Catering logo
Utmärkande egenskaper
  • Mångsidigt användbar - passar för induktionshällar, gashällar, ceranhällar, elektriska hällar och halogenhällar.
  • Högkvalitativt rostfritt stål - lång hållbarhet och särskilt hygieniskt
  • Extra stort kapacitet på 70 l för 67 l tillagade rätter
  • Kostnads- och tidsbesparande tack vare en jämn värmefördelning genom den 3-skiktade botten
Leveransinformation
Reservdelar
Premium garanti
Bruksanvisning

Johann XXXIII för 4 år sedan

Stabil och värdefull

Golvet är tillräckligt starkt. Sidoväggarna är starka till skillnad från andra tillverkare. Jag uppskattar 0,8, mer som 1,0 mm väggtjocklek. Mycket bra för mitt syfte.

Tekniska detaljer

Andrahandssortering Gryta - induktion 70 l - Ø 45 cm - Royal Catering Andrahandssortering Gryta - Induktion 31 L - Ø 40 cm - Royal Catering
(1)
949,00 kr
Andrahandssortering Gryta - induktion 70 l - Ø 45 cm - Royal Catering
Rea
B-sortiment
Visas nu
(0)
702,00 kr
Andrahandssortering Gryta - Induktion 31 L - Ø 40 cm - Royal Catering
Rea
B-sortiment
Mått (LxBxH)
56 x 48 x 50 cm
43 x 49 x 28 cm
Diameter
45 cm
40 cm
Färg
Silver
Silver
Försändelsemått (LxBxH)
52 x 52 x 56 cm
46 x 46 x 36 cm
Försändelsevikt
10 kg
6.7 kg
Jämför fler egenskaper

Leveranspaket

  • Gryta - induktion RCST-71LI-E
  • Lock
  • Bruksanvisning

Produktbeskrivning

Gryta - induktion 70 l

Denna gryta med värmeisolering för induktionshällar, RCST-71LI-E, är ett förstklassigt kökstillbehör och har extra stor kapacitet med 70 liter volym. Mat i stora mängder kan tillagas i grytan som är utmärkt både i storkök och för mobila utomhusevenemang. Locket som hör till håller rätterna varma och fräscha. Grytan kan användas med el- och gasspisar samt keramiska hällar, halogenplattor och induktionshällar. Hos Royal Catering hittar du förstklassiga kokkärl för restaurangkök, kaféer, barer, andra storkök samt naturligtvis även för det privata köket om du är en passionerad hobbykock.
Grytan för induktionshällar upptar hetta optimalt tack vare en botten som är uppbyggd i tre skikt. Mellan de två yttre lagren av rostfritt stål finns ett aluminiumskikt som säkerställer en effektiv värmefördelning i grytan och håller maten varm längre utan extra energiförbrukning. Koktiden förkortas därigenom med upp till 20 % samtidigt som energiförbrukningen reduceras med upp till 30 %, vilket är särskilt fördelaktigt när grytan används ofta och långvarigt.
Kokkärlet och locket är gjorda av extra slitstarkt, rostfritt stål, speciellt konstruerat för professionell användning. Grytan har en lång hållbarhet genom den noggranna tillverkningen med förstklassiga material. Den höga kvaliteten kombineras med elegant design. Materialet absorberar ingen lukt, är särskilt hygieniskt och ofarligt för hälsan, vilket är viktigt för tillbehör som kommer i kontakt med livsmedel och används för livsmedelsproduktion.
Materialet är lätt att rengjöra och kan även diskas i maskin. Även om det är starkt nedsmutsat är det enkelt att få rent. Det är alltid en fördel när kökstillbehören snabbt är redo att användas igen, speciellt i professionella kök. Skvättranden runt grytan säkerställer att den kan tömmas utan att det skvätter eller droppar.

Om märket

Royal Catering logo
Professionell köksutrustning byggd för att maximera effektivitet, tillförlitlighet och långsiktig affärsframgång.
Besök märkessidan för Royal Catering Visa alla produkter från Royal Catering

Betyg och recensioner

5

Baserat på 1 recension

Sortera efter :

för 4 år sedan Publicerad på Expondo Germany

Stabil och värdefull

Golvet är tillräckligt starkt. Sidoväggarna är starka till skillnad från andra tillverkare. Jag uppskattar 0,8, mer som 1,0 mm väggtjocklek. Mycket bra för mitt syfte.

Svar från

Expondo Logo
Tack för din positiva och hjälpsamma feedback. Vi ser fram emot ett återseende. Vi ses snart och ha en bra dag!
Visa den ursprungliga recensionen

Vanliga frågor

Blir greppen varma?

Greppen upptar inte värme och grytan kan lyftas och flyttas direkt efter eller under användningen utan att du behöver grytlappar eller grytvantar.

Kan jag använda denna gryta på elektriska spishällar eller med en gasspis?

Grytan kan användas på alla sorters hällar och spisar. Du kan använda grytan på el- och gasspisar likaväl som keramiska hällar, halogenplattor och induktionshällar.

Jag har hört att matlagning på en gasspis med induktionskastruller av rostfritt stål är ett stort problem, eftersom det förbrukas mycket tid och energi för att värma kokkärlet. Är det korrekt?

Nej, eftersom våra grytor för induktion har en treskiktad "sandwichbotten". Mellan de två yttre rostfria stålskikten finns ett skikt aluminium, vilket gör att värmen fördelas effektivt i hela grytan och matlagningen går mycket fortare. Dessutom hålls innehållet varmt längre.

DET FØRSTE VAL FÖR PROFESSIONELLA
Pålitlig expertis
SEDAN 2007
Betjänar miljontals kunder
ÖVER HELA EUROPA