Artikelnummer: EX20013074
|Modell: RC-FMP-01
Lägsta pris under de senaste 30 dagarna före rabatten: 21 590,00 kr
Det har aldrig varit så enkelt att portionera! Med denna fyllningsmaskin från Royal Catering fyller du enkelt bakverk av alla slag med hjälp av en fotpedal. Oavsett om det rör sig om sylt, chokladsås, pudding, kvarg, ketchup eller majonnäs, förenklar och snabbar den här maskinen på ditt arbete i köket. På grund av den stora behållaren och de olika inställningarna är denna portionerare idealisk för konditorier, bagerier, restauranger och snackbarer.
Fyllningsmaskinen har en pneumatisk fotpedal, vilket gör den perfekt för att fylla dina sötsaker och snacks snabbt och hygieniskt. Fyll först behållaren med upp till 12 l vätska och gör sedan dina önskade inställningar på den överskådliga kontrollpanelen. Fyllningshastigheten ligger på mellan 0–99 sek. Sedan driver du fyllningsmaskinen med ett lätt tryck på fotpedalen. Fyllningsmassan pressas ut ur behållaren i portioner.
Fyllningsmaskinen är tillverkad av rostfritt stål och därför väldigt underhållsvänlig och lättrengjord. Endast bottenplattan är gjord av aluminium. Modellen är så kompakt att den också kan få plats på mindre bänkar. De praktiska gummifötterna ser till att maskinens arbetsyta är halksäker och inte repar arbetsytan.