Plasmaskärare - 50 A - 230 V - Basic
Tillverkare: Stamos Basic | Artikelnr.: EX10020007 | Modell: S-PLASMA 50 / PRZECINARKA CUT 50
Produkt-highlights
- Skärningsström: 10 - 50 A
- Duty Cycle: 60 %
- Skärningskapacitet: 15 mm
- LED-display
- 230 V
Den maximala skärströmmen på 50 ampere arbetar vid en arbetscykel på 60 %, vid 100 % är 38,7 ampere möjligt. Med denna prestanda kan skärdjup på upp till 15 millimeter uppnås. Tack vare dessa värden utmärker sig denna plasmaskärare i sin produktkategori. Skärbredden rör sig med en millimeter inom ett område, där det knappast finns några materiella förluster som är värda att nämna. Allt låg- och höglegerat stål kan skäras till, såväl som icke-järnmetaller som koppar, aluminium, titan och många andra metalliska material.
Visa mer Visa mindreEn lätt läsbar LED-display på höljets framsida garanterar permanent kontroll av prestandavärden. Kontrollerna är reducerade till vad som är nödvändigt för att möjliggöra hög arbetskapacitet och okomplicerat arbete. För att uppnå optimala arbetsresultat kan skärströmmen justeras steglöst mellan 10 och 50 ampere. För att reglera tryckluften ingår en tryckreducerare med en tryckmätare, samt den erforderliga tillförseln till kompressorn. Beroende på kraven och omständigheterna kan du välja den externa kompressorn och ställa in lufttrycket med hjälp av den externa tryckreduceraren. Detta gör enheten mycket flexibel och lätt att transportera.
Visa mer Visa mindrePlasmaskärarens brännare är skräddarsydd för enkel hantering och levereras med en avtagbar styrsläde för mycket exakt arbete. Ett mjukt handtagsskydd av hög kvalitet säkerställer ett säkert grepp. Plasmaslangens längd är 5 meter. Tillsammans med den 4 meter långa tryckluftsslangen och den 3,6 meter långa jordkabeln garanterar detta ett generöst handlingsutrymme.
Visa mer Visa mindreDen kraftfulla, integrerade luftkylningen garanterar långsiktigt hög prestanda och förhindrar överhettning av basenheten effektivt. Komponenterna är inrymda i ett robust hölje tillverkat av belagd stålplåt så att även robusta applikationer, till exempel demontering av ett värmesystem, inte skadar den högkvalitativa tekniken.
Visa mer Visa mindre- Kraftfull – med 50 ampere skärningsström
- Utmärkt arbetsprestanda – med 60 procents intermittens
- Tydlig – med LED-display
- Praktisk – brännare med styrsläde och PT-31-Softgrip-handtag
- Luftkylning – med hög prestanda för optimal drift
- Robust – lång livslängd och robusthet tack vare hölje av belagd stålplåt
Plasmaskärare - 50 A - 230 V - Basic
Plasmaskäraren S-Plasma 50 från Stamos skär en mängd olika metaller med en skärningsström på upp till 50 ampere. Den pålitliga tekniken gör plasmaskäraren till den perfekta hjälpen för reparation, renovering och för annat metallarbete. Tack vare den kompakta designen kan den enkelt transporteras och möjliggör effektivt arbete i trånga utrymmen. Plasmaskäraren kan användas hemma i garaget och i verkstaden såväl som inom industri. Användning av luftplasma gör enheten enkel och billig att använda.
- Plasmaskärare S-PLASMA 50
- Skärbrännare med slangpaket, 5 m
- Jordkabel, 3,6 m
- Luftslang
- Tryckreducerare
- Manometer
- 2 keramikdysor
- 2 keramikringar
- 2 elektroder
- 2 Skärdysor
- Bruksanvisning
I denna inverterare används MOSFET-teknologin. I förhållande till den mängd ström som används får man en förhöjd effekt. Resultatet är en verkningsgrad på 93 %! På så sätt hålls strömmen på en konstant nivå och ger en perfekt svetsfog. Det är tack vare MOSFET-teknologin som den här apparaten kunnat hållas så lätt och kompakt.
Visa merVisa mindreKraftfulla fläktar ser till att värmen effektivt transporteras bort från höljet.
För att skära med plasma behöver man en gas som blåser undan den smälta metallen från snittytan. Att använda tryckluft är en vanlig lösning. För detta ändamål är plasmaskäraren utrustad med en kompressoranslutning.
Visa merVisa mindrePå baksidan av varje svets finns en skruv med jordningsmarkering. Innan maskinen används måste den jordas med en kabel vars snittyta är minst 6 mm².
Visa merVisa mindre
Svetsen använder enfasström (230 V +/- 10 %).
Innebär att svetsprocessen startas när brännarknappen trycks ned och avslutas när den släpps.
Plasmaljusbågen smälter metallen som sedan blåses åt sidan av tryckluftens kinetiska energi.
Visar svets- och skärparametrarna.
Vid överhettning eller annan störning tänds den här lampan.
Visar hur mycket tryckluft som kompressorn levererar till plasmaskäraren. Plasmaskäraren har en tryckförminskare som reglerar lufttrycket.
Hur bred får en metallbit maximalt vara för att man ska kunna skära den med plasmaskäraren?
Maximal bredd är 15 mm.
Är plasmaskäraren lätt att transportera?
Ja, tack vare dess kompakta storlek och lätta vikt på cirka 10 kg kan enheten bäras utan större ansträngning.
Hur vet jag när enheten riskerar att överhettas?
En diod tänds så snart den maximala driftscykeln har överskridits och enheten är överhettad. Lyset varnar också om plasmaskäraren genererar för mycket värme på grund av ett funktionsfel. I båda fallen bör arbetet avbrytas.
This plasmacutter, is the first one I have ever tried. But I am positively surprised.
Extreamly happy with the product.
Jo, man tittade på flera och fastnade för den här efter att ha läst omdömet lämnat av "ka" 25 feb 2021. Kan säga att jag är helt nöjd med denna och gillar kontakt-tändningen. Behöver inget mer avancerat för mina projekt. Har kört 4 och 5 mm stål mest, men även 10 mm på 40 ampere vilket gick över förväntan. Som sagt, ett tack till recensenten "ka".
Jag är mer än nöjd denna plasma fungerar helt perfekt mydket lätt att använda. Har en Stamos 85 med pilotlåga o allt men den här mindre har nu helt klart blivit min favorit, Vad kan 85 an göra som inte denne lilla 50A med kontakttändgning göra? Svar inget. Att det blev just denna beror på designee den är snygg o framför allt inte plåtlåda. ;-))
Ich benutze diesen Plasmaschneider schon seit einem Jahr und bin mit ihm zufrieden ,er ist zwar nicht das beste Gerät, aber was erwartet man für diesen Preis.Preis-Leistung ist ok !

Fortfarande inte säker?
Våra experter är redo att hjälpa dig!- Skärningsström: 10 - 50 A
- Duty Cycle: 60 %
- Skärningskapacitet: 15 mm
- LED-display
- 230 V
Leveransklar, leveranstid ca 4 - 6 arbetsdagar

Plasmaskärare - 50 A - 230 V - Basic
Leveransklar, leveranstid ca 4 - 6 arbetsdagar
- Skärningsström: 10 - 50 A
- Duty Cycle: 60 %
- Skärningskapacitet: 15 mm
- LED-display
- 230 V
- Skärningsström: 50 A
- Skärningskapacitet: 12 mm
- Skärningsbredd: 1 mm
- LED-display
- Intermittens: 60 %
Leveransklar, leveranstid ca 4 - 6 arbetsdagar

Plasmaskärare - 50 A - 230 V
Leveransklar, leveranstid ca 4 - 6 arbetsdagar
- Skärningsström: 50 A
- Skärningskapacitet: 12 mm
- Skärningsbredd: 1 mm
- LED-display
- Intermittens: 60 %
- CUT 30 / 40 / 50 reservdelar
- Keramikmunstycken: 6x
- Elektroder: 24x
- Skärmunstycken: 24x
- Keramikringar: 6x
Leveransklar, leveranstid ca 4 - 6 arbetsdagar

Plasma reservdelsset - CUT 40 50 - stor
- CUT 30 / 40 / 50 reservdelar
- Keramikmunstycken: 3x
- Elektroder: 12x
- Skärmunstycken: 12x
- Keramikringar: 3x
Leveransklar, leveranstid ca 4 - 6 arbetsdagar

Plasma reservdelsset - CUT 40 50 - mellan
- CUT 40 / 50 reservdelar
- Keramikmunstycken: 2x
- Elektroder: 4x
- Skärmunstycken: 4x
- Keramikringar: 2x
Leveransklar, leveranstid ca 4 - 6 arbetsdagar

Plasma reservdelsset - CUT 40 50 - liten
- För alla vanliga svetsmetoder
- Ljusskydd DIN 9-13
- 98 x 55 mm synfält
- Omslagstid 1 / 30.000 s
- Fördröjning (från mörkt till ljust) från 0,25 till 0,8 s
Leveransklar, leveranstid ca 4 - 6 arbetsdagar

Svetshjälm – Blaster – advanced series
- Set med 10 försättsglas
- Metalator BlackONE, Carbonic, Legend
- Polykarbonat
- Transparent
- 130 x 120 x 20 mm
Leveransklar, leveranstid ca 4 - 6 arbetsdagar

Yttre försättsglas 10 st för Metalator, BlackONE, Carbonic, Pokerface,...
- Skärningsström: 50 A
- Skärningskapacitet: 12 mm
- Skärningsbredd: 1 mm
- LED-display
- Intermittens: 60 %
Leveransklar, leveranstid ca 4 - 6 arbetsdagar

Plasmaskärare - 50 A - 230 V
- Skärström: 20–45 A
- Skärdjup upp till 15 mm
- HF-tändning / IGBT
- 2T/4T-switch
- 230 V
Leveransklar, leveranstid ca 4 - 6 arbetsdagar

Plasmaskärare - 45 A - 230 V - HF-tändning
- Skärningsström: 15 - 40 A
- Driftscykel 60 %
- Skärningseffekt till 12 mm
- Digital menystyrning
- 2T/4T
Leveransklar, leveranstid ca 4 - 8 arbetsdagar

Plasmaskärare - 40 A - Digital - Pilottändning
- Skärström: 10-50A
- Max. djup: 12 mm
- Digital menynavigering
- 2T-/4T
- LED-display
Leveransklar, leveranstid ca 4 - 6 arbetsdagar

Plasmaskärare - 50 A - Digital - 230 V